Historie - Stručná historie 

1968

září-říjen – baskytarista Jiří Kozel (P-67, Colour Images) založil s Vladimírem Mišíkem (Uragan, Fontána, Matadors, skupina Karla Duby, New Force) a jeho spoluhráčem z New Force Vlado Čechem skupinu. Na kytaru měl hrát Kozlův spoluhráč z P-67 Petr Netopil.

3.10. – tři dny před odjezdem Matadors do angažmá v muzikálu Hair je opouští Radim Hladík. Vzápětí se český kytarista č. 1 přidává k triu Kozel-Mišík-Čech. V Matadors jej vystřídal právě Netopil.

začátek listopadu – sestavu doplnil kytarista a zpěvák Miloš Svoboda (Donald, Rogers Band), který se právě vrátil ze západoevropského angažmá. Skupina nazvaná Special Blue Effect – název vymyslel Mišík – začala zkoušet v proslulém New Clubu. Pikantní možná je, že všech pět už se v New Clubu jednou sešlo v rámci tamních jam-sessions.

27.11. – premiéra Blue Effectu v Music F Clubu na Smíchově. „Nad beatovým Betlémem září nová hvězda! l pohlédli všichni k hvězdě nad obzorem, spěchali k ní a jí se klaněli. Jas její byl jasně modrý a tak ji pojmenovat se rozhodli Blue Effect,“ přivítal je v časopisu Pop Music Express Jan Křtitel Sýkora, podivuhodný kouzelník české hudební publicistiky. Tehdy se tak psalo.

22.12. – triumfální vystoupení v Lucerně na 2. čs. beatovém festivalu. Blue Effect byl vyhlášen objevem roku a kapelou sezóny, Radim Hladík hudebníkem sezóny a Slunečný hrob, první hit skupiny (tehdy ovšem ještě v anglické verzi Sunny Grave) skladbou sezóny.

1969

1.2. – natáčení prvního EP a SP pro firmu Panton. Singlu Slunečný hrob / l've Got My Mojo Working se podle pozdější zprávy v bulletinu Spektrum Express prodalo za týden na tehdejší dobu neuvěřitelných 12 000 výlisků, za půl roku 50 000.

11.4. – na vyhlášení ankety Top Show klubu Olympik v Lucerně hraje Blue Effect bez Miloše Svobody (ten odešel ke Golden Kids).

konec dubna-konec srpna – natáčení debutového alba Meditace. Úspěšné koncerty po celé republice, na nichž jako předskokan působí Jaroslav Hutka, dobovým tiskem přezdívaný podle proslulého guru Beatles „Maharishi Blue Effectu.“ Hutka psal české texty na Meditaci (první strana byla komponovaným celkem se spojovacími texty mezi písničkami), ty však v létě 1969 neprošly schvalovacím řízením a skladby, na koncertě zpívané anglicky, musel přetextovat Zdeněk Rytíř.

červenec – přehrávka v New Clubu pro anglického talent-scouta Martena: z možného vystoupení Blue Effectu na tehdejším prestižním festivalu v Richmondu, o němž se psalo v Aktualitách Melodie, však díky obstrukcím Pragokoncertu nebylo nic, stejně jako z možného turné po Skandinávii po boku Jethro Tull.

29.11. – premiéra nového pořadu v Music F Clubu. Některé nové písničky se po letech objevily v instrumentálních verzích na deskách (Greedy lvy jako Popínavý břečťan). Skladby skupiny začínají překračovat desetiminutovou stopáž.

1970

březen – Blue Effect (bez Mišíka) nahrává s freejazzovým kvartetem Jazz Q (Kratochvíl, Stivín, Vitoch, Pelant) experimentální LP Coniunctio.

červen – vychází Meditace. Blue Effect doplňuje klávesista west-coastových Cardinals Lešek Semelka.

srpen-září – na polském turné je „odejit“ Vladimír Mišík (vzápětí odchází do Flamenga). V časopisu Aktuality Melodie 22/70 píše o okolnostech svého vyhazovu: „Už ne tolik lidí ví o zívaní, neupřímnosti, vlivech… hrůza musí být zůstávat spolu přes nenávist, na smlouvu… muselo to skončit.“ Blue Effect reagoval o dvě čísla později; Mišíkovi přičetl k tíží nepovedenou Meditaci, hvězdné manýry a špatné vztahy s ostatními. Tehdy velmi ostrá výměna názorů působí dnes ovšem spíše úsměvně, zvláště vzhledem k pozdější Mišíkově orientaci na české texty.

21.10. – Lešek Semelka přezpíval anglicky tři písničky na exportní verzi Meditace (album vyšlo v roce 1971 pod názvem Kingdom Of Life) Recitativ v písničce Kinngdom Of Life namluvil vrátný studia Mozarteum, bývalý pilot RAF.

listopad – pražská premiéra obsazení se Semelkou v Rokoku. Jaromír Tůma sice v recenzi koncertu v Aktualitách Melodie Blue Effect nešetří, označuje jej však za naši „nejlepší hard rockovou kapelu.“

1971

16.4. – vystoupení Blue Effectu na 3. čs. beatovém festivalu.

20.7. – společně s Jazzovým orchestrem Českého rozhlasu nahrává Blue Effect LP Nová syntéza. Impuls ke spolupráci Blue Effectu s JOČR vzešel od jejího tehdejšího producenta Oskara Jelínka. „To je nejprogresivnější dramaturgický počin za dobu konaní orchestru!“ tvrdí trombonista JOČR Ladislav Pikart v sleeve-note k albu. Následné recenze alba jsou ovšem zdrženlivější.

srpen – na čtvrtém zájezdu Blue Effectu do Polska se skupina teší znamenitým návštěvám: v Krakově 4× 4000 diváků, v Gdaňsku tři koncerty pro 6000 posluchačů za jeden den.

podzim – z popudu Oskara Jelínka působí skupina v pořadu Divadla hudby Modrý efekt – beat či jazz? Změněný název skupiny odpovídá dobovému utahování šroubů.

říjen – živé provedení Nové syntézy na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze. Na tento měsíc inzeroval Radim Hladík v Melodii nahrávání SP a LP s materiálem, který byl hráván na koncertech. Poprvé, bohužel však nikoli naposled, z natáčení sejde, Supraphon skupinu blokuje.

1972

březen – odešel Jiří Kozel, nahradil jej baskytarista a houslista Josef Kůstka, Semelkův spoluhráč z Cardinals (ještě předtím Hurrican).

červen – Lešek Semelka, od počátku 70. let inklinující k popu, zpívá na festivalu Děčínská kotva píseň popového skladatele a producenta Bohuslava Ondráčka Eldorádo. Tu pak M. efekt natočil v listopadu na singl s písní Radima Hladíka Dívko z kamene na straně B.

září – M. efekt účinkuje na rockovém festivalu v Helsinkách ve společnosti Ten Years After a Omegy. Znamenité reference ve finském tisku.

20.10. – druhé vystoupení M. efektu na pražském MJF v Lucerně.

1973

leden – ve studiu firmy Amiga v tehdejší NDR, kde M. efekt – stejně jako v Polsku – na počátku 70. let hojně a úspěšně koncertoval, natáčí čtyři písničky: jedna z nich vyšla na CD reedicích alb M. efektu v 2. půli 90. let, stejně jako živá nahrávka písně Clara, která tři měsíce vedla východoněmeckou hitparádu.

březen-červen – nahrávání alba, které vyšlo o dva roky později pod názvem Radim Hladík & Modrý efekt (v angličtině Benefith of Radim Hladík).

srpen – M. efekt natáčí s JOČRem Novou syntézu 2.

1974

květen-červen – úspěšný koncert na budapešťském Kisstadionu společně s anglickými Angel. Zároveň M. efekt hraje v Polsku s Czeslawem Niemenem, Omegou, SBB a dalšími.

podzim – M. efekt a JOČR prezentují na MJF v Praze ve Smetanově síni Novou syntézu 2.

1975

únor – poslední koncert (v Teplicích) s Leškem Semelkou a Josefem Kůstkou (oba odcházejí založit Bohemii). Radim Hladík hovoří v Melodii o nové sestavě. Jej a Čecha měl doplnit baskytarista Jan Nový z plzeňské hard rockové skupiny Koule, Marian Varga (sic!) a nespecifikovaný dechař původem ze Slovenska. Tato sestava ale zůstala jen v rovině spekulací.

léto – po čtyřměsíčním zkoušení odchází Nový, kterému Pražské kulturní středisko zamítlo kvalifikaci (s Hladíkem a Čechem natočili instrumentální podklad na po právu zapomenutý singl Milana Drličiaka Život jsou dlouhé schody / Obyčejní tvrdohlaví lidé). Na místo klávesisty Hladík posléze angažoval Oldřicha Veselého z brněnských Synkop 61.

říjen – Veselý potkává v Brně baskytaristu Fedora Freda (Prúdy, Soulmen, Collegium Musicum). Frešo se stává členem M. efektu, vzniká tak tzv. federální sestava skupiny.

prosinec – Obnovený M. efekt poprvé ve studiu (píseň Golem pro sampler Staré pověsti české).

1977

leden – Ve studiích Opusu vzniklo album Svitanie. Labutí píseň Fedora Freša (Radim Hladík v seriálu Bigbít: „Fedor … vystudovanej muzikant… vždycky když jsme aranžovali a tápali, když jsme nevěděli kudy dál, tak řekl – můžeme to udělat takhle, takhle a takhle. A protože byl rychlejší, tak vždycky došlo na jeho řešení. Po půl roce jsme zjistili, že nehrajeme svoji muziku, že hrajeme to, co chtěl on.“), který odchází do obnoveného Collegia Musica.

jaro – Lešek Semelka opouští Bohemii a v létě se vrací do M. efektu.

podzim – první koncerty sestavy Hladík-Veselý-Semelka-Čech.

1978

září-prosinec – Natáčení alba Svět hledačů.

listopad – Deset let od vzniku The Special Blue Effect.

1979

22.1. – Koncert k deseti letům existence skupiny (M. efekt a hosté: Vladimír Mišík, Jiří Stivín, Marie Rottrová aj.)

jaro – vychází Svět hledačů. Natáčení hudby k pořadu Knoflík pro štěstí v plzeňském divadle Alfa (Hladík, Semelka, Čech, Martin Koubek, Jana Kratochvílová).

červen – personální třesk v M. efektu. Oldřich Veselý odmítl doprovázet Semelku při jeho vystoupení na Bratislavské lyře. „Lešek patrně nemohl Oldovi zapomenout, že ho v tom nepodpořil, takže na mě vlítli s manažerem Mertlíkem, že Olda musí pryč. A já jsem udělal tu strašnou kravinu, že jsem řekl, že jo.“ (Radim Hladík v Bigbítu). Koncert na festivalu v Berouně 23.6. je jedním z posledních s Veselým. Ten se pak vrací do Synkop 61. Premiéra Knoflíku pro štěstí v plzeňské Alfě.

léto – Současně se v dobovém tisku objevuje zpráva, podle níž zkušebnu skupiny v Michlově huti u Vlmperka navštívil baskytarista Vladimír Guma Kulhánek. M. efekt se ovšem rozhodl pokračovat jako trio.

1980

7.4. – premiéra nového pořadu Svět hledačů v Lucerně (režie Juraj Herz). Rozpačitou reflexi najde zájemce v Melodii 8/80 (Jan Rejžek).

říjen – natáčení alba 33.

1981

březen – M. efekt se vrací do Polska.

květen – společný koncert v Bukurešti s maďarskými Piramis.

2.6. – po koncertě v Kadani opouštějí Lešek Semelka a Vlado Čech M. efekt (společně se Stanislavem Kubešem a Janem Kavalem pak vytvářejí Společnost Leška Semelky čili SLS).

17.7. – derniéra tříčlenného M. efektu v Jihlavě (pražská proběhla v prostorách budoucího Junior klubu Na chmelnici). Skupina je po celou následující sezónu nefunkční.

podzim – vychází LP 33.

1982

jaro – hledání nové sestavy. Z doprovodné skupiny Petra Spáleného přichází zpěvák a kytarista Oldřich Kellner, z doprovodné skupiny Jiřího Schelingera bubeník Josef Havlíček. Na chvíli se skupinou mihne baskytarista Ladislav Boháček (Abraxas), toho však v červnu střídá Radek Křemeňák (plzeňský Bumerang).

26.6. – plánovaná premiéra nového M. efektu v Kaplici, skupina ji nakonec nestihla.

říjen-listopad – M. efekt odjíždí na turné do tehdejší SSSR (z Ašchabadu do Ulan-Ude) jako doprovodná skupina Petry Janů. V první polovině koncertů si testuje vlastní materiál.

1983

Vychází singl Něžná / Záhada jmelí, jediný oficiální zvukový záznam sestavy Hladík-Kellner-Křemeňák-Havlíček. Něžná vítězí v bratislavské televizní hitparádě Triangeľ.

1984

léto – od Semelky se vrací Vlado Čech. Josef Havlíček odchází k Petrovi Spálenému.

1985

červen – M. efekt opouštějí Radek Křemenák (stal se členem Pumpy) a Vlado Čech. Od podzimu se členem skupiny stal Luboš Manda (předtím v doprovodné skupině Dalibora Jandy). Skupina pak jezdí po klubech s pořadem Hladíkovy krabičky, regulérní program neprošel schvalovacím řízením.

1986

duben – Sestava Hladík-Kellner-Manda nahrává singl Doktor / Čajovna, poslední vydané nahrávky pod hlavičkou M. efekt.

21.7. – ve věku 39 let umírá Vlado Čech.

1988

Oživení skupiny pod obnovenou značkou Blue Effect Hladíka a Mandu doplňují David Koller (Jasná páka, SLS, Žentour, paralelně hraje s Lucií) a Luboš Pospíšil, kterému se rozpadla doprovodná skupina 5 P.

listopad-prosinec – koncerty k 20. výročí skupiny.

1989

leden – vystoupení na Koncertě pro Arménii.

jaro – vychází singl Kampa / Úhel pohledu.

prosinec – Blue Effect vystupuje ve Sportovní hale na Koncertu pro všechny slušný lidi.

1990

leden – David Koller odchází z Blue Effectu, aby se naplno věnoval výhradně Lucii. Několik koncertů odehraje se skupinou Josef Havlíček, na jaře však Blue Effect mizí ze scény. Radim Hladík hraje s Jaroslavem Hutkou a posléze i s Dagmar Andrtovou-Voňkovou.

1992

3.1. – na druhém koncertu Comeback aneb Legendy se vracejí je oživena sestava Blue Effectu s Leškem Semelkou a Jiřím Kozlem (za bicími sedí Karel Káša Jahn). Blue Effect zde po dvaceti letech resuscituje legendární písničku z počátku 70. let Černý kříž.

1999

23.5. – několik vystoupení v sestavě Hladík-Semelka-Veselý-František Hönig-František Raba u příležitosti reedice Světa Hledačů (Lucerna Music Bar a brněnský klub Babylon společně se Synkopami a Progress Organisation, Jindřichův Hradec).

2003

31.12. – v televizním pořadu Noc s Andělem vystupuje Radim Hladík s Honzou Křížkem a Václavem Zimou z Walk-Choc-Ice, Pavlem Bohatým z chrudimského East Parku a Vojtěchem Říhou ze skupiny Mindway.

2004

15.4. – pražská premiéra obnoveného Blue Effectu v pražském klubu Vagón.

Preskočit na navigaci
Historie 

Náhodné foto 

Autor: stanava/rajce.net
Přidáno: 17. září 2008

více
  Odběr newsletteru 
 
Nové DVD Acoustic Time
BlueEffect - Acoustic Time

Položka: ACOUSTIC TIME
Cena: 459,- Kč

koupit
Přihlášení uživatele 

Video 

další videa

 
  Hlavní navigace Preskočit na obsah
homepage | facebook | bandzone | napište nám
 
Preskočit na navigaci